فشار خون طبیعی به چه معناست؟

پنج محدوده طبیعی فشار خون سالم و ناسالم که توسط انجمن قلب امریکا در نظر گرفته شده است با آزمایشگاه الیا همراه باشید(-:

فشار خون[av_image src=’http://elialab.com/wp-content/uploads/blood-pressure-chart.png’ attachment=’1459′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’][/av_image]

پنج محدوده فشار خوم که توسط انجمن قلب آمریکا به رسمیت شناخته شده عبارت اند از:

  •    فشارخون طبیعی
    که در حالت عادی (بهینه) محدوده کمتر از 120/80 میلی متر جیوه می باشد. برای نگه دانشن این فشارخون و قلبی سالم نیاز به یک رژیم غذایی خوب و ورزش می باشد.
  • پیش پرفشاری (فشار خون بالا در مراحل اولیه)زمانی که فشارخون به طور مداوم بین محدوده 120-139 / 80-89 میلی متر جبوه قرار گیرد پیش پرفشاری خون می باشد،احتمال مبتلا شدن این افراد به پر فشاری خون بالاست مگر اینکه آن را کنترل کنند.
  • فشار خون بالا مرحله اولیهزمانی که فشار خون به طور مداوم در محدوده 140-159 / 90-99 میلی متر جیوه قرار گیرد فشارخون بالا در مرحله 1 می باشد،در این مرجله از فشارخون پزشکان به احتمال زیاد به تجویز تغییر در شیوه زندگی و ممکن است اضافه کردن دارو های فشارخون را در نظر داشته باشد.
  • فشار خون بالا مرحله ثانویهزمانی که فشارخون به طور مداوم در سطوح بالاتر از 160/100 میلی متر جیوه قرار گیرد فشارخون بالا مرحله 2 می باشد،در این مرحله هم مانند مرحله فشارخون بالای مرحله اولیه احتمالا پزشکان به تجویز دارو های فشارخون و تغییر در شیوه ی زندگی را در نظر خواهند داشت.
  • بحران فشار خون بالازمانی که فشارخون به بالاتر از 180/110 میلی متر جیوه قرار میگیرد علائمی مانند: درد قفسه سینه،تنگی نفس،دردپشت،بی حسی،ضعف،تغییر در بینایی یا مشکل در صحبت کردن داشتید حدود 5 دقیقه صبر کنید سپس آن را دوباره مورده ارزیابی قرار دهید،اگرفشارخون شما همچنان بالا بود این زمانی است که نیاز به توجه پزشک اورژانس دارد و هر چه سریع تر با 115 تماس بگیرید.

جدول فشار خون

میزان نرمال یا طبیعی کمتر از ۱۲۰ و بیشتر از ۸۰ (۱۲۰/۸۰)
قبل از مرحله افزایش فشارخون عدد بالا بین ۱۲۰ تا ۱۳۹ و عدد پایین بین ۸۰ تا ۸۹
فشارخون بالا مرحله یک عدد بالا بین ۱۴۰ تا ۱۵۹ و عدد پایین بین ۹۰ تا ۹۹
فشارخون بالا مرحله دو عدد بالا ۱۶۰ و بالاتر و عدد پایین ۱۰۰ و بالاتر

[av_image src=’http://elialab.com/wp-content/uploads/27d272df26eac01bdb4b6085e29d10c9_blood-pressure-chart-from-blood-pressure-chart-clipart_1300-1056.jpeg’ attachment=’1460′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’][/av_image]

فشار خون پایین

بعضی از افراد که همیشه دچار کاهش فشارخون هستند کسل بوده و هرازگاهی هم از حال می روند و باید آنها را به بیمارستان رساند تا با تزریق سرم و… بهبودی شان حاصل شود. برای فشارخون پایین در این افراد شاید دلیل خاصی نتوان پیدا کرد، اما فشارخون پایین یعنی وقتی فشار خون سیستولی کمتر از 90 میلی متر جیوه باشد؛ولی وقتی به کمتر از 80 میلی متر جیوه می رسد حتما با عوارضی همراه می شود. افرادی که فشار خون پایین دارند معمولا خانم های جوان و بسیار لاغر هستند که بدنشان به این وضع عادت دارد، ولی ممکن است در اثر شرایطی خاص افت فشار بیشتر از قبل و علامت دار شود.

درمان فشار خون

درمان قطعی و علمی فشارخون تنها با مراجعه به پزشک و دریافت داروهای تجویز شده توسط وی ممکن است، و ما هم دراین بخش دخالت نمی کنیم. برای درمان خانگی و با استفاده از راه کارهای طب سنتی یا جایگزین که می شود در کنار درمان تجویز شده توسط پزشک از راهکارهایی که بیان می کنیم، استفاده نمود.

منبع: heart.org

ترجمه: آزمایشگاه الیا