ویروس_زیکا

از هر ۱۰ زن مبتلا به زیکا، یکی نوزادی ناهنجار به دنیا می‌آورد

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا بتازگی اعلام کرده که در سال ۲۰۱۶ از هر ۱۰ زنی که مبتلا به ویروس زیکا شده بود، یک زن، نوزادی مبتلا به ناهنجاری‌های مرتبط با ویروس زیکا به دنیا آورده است.

ویروس زیکا بیشترین تأثیر خود را روی جنین و نوزادان تازه متولد شده می‌گذارد و باعث بروز ناهنجاری‌های مادرزادی در آنها می‌شود که یکی از شایع‌ترین عوارض آن، بیماری میکروسفالی است. ابتلا به میکروسفالی باعث می‌شود مغز بدرستی و کامل رشد نکند.

یافته‌های دانشمندان بر اساس آمار به ثبت رسیده از زنان باردار مبتلا به ویروس زیکاست. آنها در مطالعات خود، تمام ۹۷۲ مورد بارداری کامل را از ژانویه تا دسامبر ۲۰۱۶ تحت بررسی قرار دادند.

ناهنجاری‌های مادرزادی مرتبط با عفونت ویروس زیکا در این موارد، ۵ درصد کل بارداری‌ها را تشکیل می‌داد. در این میان، ۶ مورد بارداری به دلیل سقط جنین یا تولد نوزاد مرده با شکست مواجه شد و به انتها نرسید.

این دانشمندان پس از بررسی‌های بیشتر و تأیید موارد عفونت زیکا، دریافتند که آمار مذکور به ۱۰ درصد افزایش یافته است. محققان همچنین ناهنجاری‌های مادرزادی را در ۱۵ درصد زنان آلوده به عفونت ویروس زیکا در سه ماهه نخست دوران بارداری گزارش کردند. این آمار، مصداق خبری است که دانشمندان متذکر شده بودند عفونت زیکا در ماه‌های نخست بارداری خطر بیشتری را متوجه جنین می‌کند.

ناهنجاری‌های ایجاد شده بر اثر عفونت زیکا تنها به میکروسفالی ختم نمی‌شود بلکه عوارض دیگری چون مشکلات بینایی، شنوایی و نارسائیهای مغزی را نیز به همراه دارد. سرپرست مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اعلام کرد کودکانی که به دنبال ابتلای مادر به زیکا، به این عفونت آلوده می‌شوند، علائمی چون صرع، محدود شدن دامنه حرکتی مفاصل و مشکلات تغذیه را نیز دارند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد تنها ۲۴ درصد از کودکان زنانی که ممکن است در دوران بارداری آلوده شده باشند، بعد از تولد تحت بررسی‌ و تهیه اسکن مغز قرار می‌گیرند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اعلام کرد ناهنجاری‌های مادرزادی در سال گذشته تنها حدود ۲۰ برابر بالاتر از مشاهدات افراد در سال‌های قبل بوده است.

این مرکز در مطالعات خود یک هزار و ۲۲۸ بارداری کامل را گزارش کرد که هیچ موردی از ابتلا به ناهنجاری مادرزادی در آنها دیده نشده بود و در این میان ۵۴ کودک مبتلا به این قبیل ناهنجاری‌ها مورد تأیید قرار گرفتند